Vonkajšie žalúzie – Fenomén modernej doby

Vonkajšie žalúzie – Fenomén modernej doby

Vonkajšie žalúzie – Fenomén modernej doby

Trendy v stavebníctve napredujú a posledným módnym hitom vo svete skrášlenia domácnosti a funkčnosti sa stali v posledných rokoch vonkajšie žalúzie. (podobne ako farba Antracit :-). ) Je ich vidieť doslova na každom rohu a preto ich je možné označiť aj za jeden z popredných prvkov moderného bývania. Sú teda ale aj naozaj funkčné a plnia svoj účel? Pozrieme sa na to v pokračovaní článku.

Funkčnosť vonkajších žalúzií

Áno, vonkajšie žalúzie plnia úlohu tieniacej techniky dokonale. S motorickým ovládaním pomocou vypínačov, či diaľkových ovládačov maximalizujú komfort používania a dotvárajú atmosféru absolútne moderného bývania. Naklápanie lamiel pomocou dotyku nebolo nikdy tak príťažlivé ako práve pri motorickom ovládaní. Náklon si viete nastaviť presne podľa svojej potreby a nálady. Tým si vytvoríte scenár prostredia obývačky či spálne presne podľa seba. Späť k téme od poézie… Funkčnosť žalúzie má spočívať najmä v ochladení vnútorného priestoru. To zabezpečuje v prvom rade fakt, že žalúzie sú na vonkajšej strane okna = slnko neprehrieva sklo a sklo neabsorbuje primárne teplo zo slnka ktoré potom prechádza do interiéru. Čiže, žalúzie zachytávajú všetku energiu ešte pred oknom čo vo finále spraví v interiéri pár stupňov °C dole podľa orientácie miestnosti na svetových stranách. (rádovo to môže byť aj okolo 4°C). Vonkajšie žalúzie taktiež napomáhajú klimatizáciam, ktoré nepotrebujú tým pádom podávať tak vysoký výkon a interiér schladia omnoho efektívnejšie.
Výsledok? Áno, vonkajšie žalúzie sú naozaj funkčné a určite ich odporúčame.

Variabilita vonkajších žalúzií

Variabilita použitia vonkajších žalúzií je veľmi široká. Dajú sa použiť tak ako pre novostavby, tak aj pre domy ktoré už nejaký ten rok stoja. Dajú sa taktiež inštalovať na byty či obchodné budovy. Široká škála montážneho materiálu a množstvo kombinácií vyhotovenia zvyšujú možnosť montáže takmer kdekoľvek.

Ovládanie žalúzií

Odporúčame jednoznačne motorické ovládanie. Je nenáročné na elektroinštaláciu, ktorá sa dá prispôsobiť naozaj kdekoľvek, keďže Vám stačí iba prívod elektrickej energie v podobe prúdu 220V. Ostatné už zabezpečujeme priamo pri montáži. Žalúzie sa dajú napojiť aj na akúkoľvek zástrčku pomocou kábla, alebo sa dajú pripojiť do existujúcej elektrickej sieti. S elektroinštaláciou Vám samozrejme radi pomôžeme.

Ovládať samotné žalúzie je možné pomocou nástenných vypínačov (3-polohových) alebo pomocou diaľkového ovládača ktorý môže mať jeden až päť kanálov (na ktoré je možné pripojiť ľubovoľný počet žalúzií). Taktiež je možné žalúzie automatizovať a pripojiť ich napríklad na domáce SmartHome jednotky a tak si ich môžete ovládať aj pomocou aplikácie vo Vašom smartfóne. Možnosť použiť rôzne čidlá ktoré zvyšujú úžitok zo žalúzií je taktiež samozrejmá, sú to napríklad veterné či slnečné čidlá.

Údržba exteriérových žalúzií

Nenáročné na údržbu. Touto vetou by sme asi zhrnuli túto sekciu. Žalúzie nepotrebujú dodatočné mazanie či špeciálnu starostlivosť. Odporúčame raz ročne vyčistiť prúdom vody (pomocou ,,wapky,, vystriekať – len nie že farba zlezie :-)) lamely a vodiace púzdra od usadeného prachu. Jednoducho stačí vyčistiť iba časti ktoré sú viditeľné, poprípade poutierať lamely mokrou handričkou. Iná údržba ako čistenie neexistuje.

Typy žalúzií

Rozlišujeme 4 základné typy žalúzií. Ich odlišnosť je iba v tvare a hrúbke lamiel, to znamená, že ak je typ lamely Z90 tak písmeno Z vyjadruje tvar lamely (ako písmeno Z) a číslo 90 vyjadruje šírku lamely, v tomto prípade 90 milimetrov.

Typy sú teda Z90, S90, C80, Z70

Lajk ich voľným okom príliš nerozozná, odlišujú sa iba minimálne a z technického hľadiska majú iba odlišné odolnosti voči nárazom vetra.
Lamely typu Z90 majú odolnosť najvyššiu, nasledujú S90, Z70 a C80.

Vonkajšie horizontálne žalúzie Z90 vonkajšie žalúzie S90Vonkajšie horizontálne žalúzie C80

Systém HAGOFIX®

Čo to teda vlastne je ? Systém Hagofix používame ako jedny z mála predajcov/výrobcov vonkajších žalúzií. Ide o spoľahlivý úchyt lamiel v celom pakete žalúzie. Jednotlivé lamely sú pospájané pomocou laniek, ktoré ovládajú paket žalúzií smerom hore a dole, a pomocou šnúrok ktoré naklápajú paket žalúzií podľa potreby. V našom prípade sú tieto šnúrky uchytené o lamelu pomocou kovových háčikov, ktoré sú zacvaknuté pevne do lamely. Zvyšuje to spoľahlivosť ovládania a eliminuje to predratie šnúrok, nakoľko pri bežnom systéme je šnúrka vedená popod každú lamelu a pri zloženom pakete (nábale) sa šnúrky trú pomedzi seba.

system hagofixvedenie zaluzii hagofixhagofix

Share this post